Bolest zubů a ošetření u zubaře je pro mnohé z nás strašákem. Některé ženy dokonce říkají, že by radši znovu rodily, než aby šly k zubaři, děti zase tropí scény a nechtějí za žádných okolností u zubaře otevřít ústa. Jenže co když vás zuby opravdu bolí, nebo potřebují ošetřit? Existuje řešení v podobě celkové anestezie. O co jde a jak probíhá?

Strach ze zubaře může být obrovský

Někdo se zubaře bojí tak, že i když ho zub opravdu bolí, návštěvu odkládá, až může být pozdě. Celková anestezie už u zubaře není výjimkou, ošetření v narkóze umožní ošetření provést a pacient se nemusí tolik bát. Použít se dá téměř u všech stomatologických zákroků, jde o lékařsky navozený spánek, při kterém se nebudete hýbat, neucítíte bolest ani strach.

Pro koho je celková anestezie vhodná?

  • Pro pacienty s fóbií ze zubaře.
  • Pro osoby, které mají alergii na lokální anestetika.
  • Pro osoby, které nespolupracují, například děti.
  • Pro ty, které čekají náročnější zákroky.

Jaký je proces spojený s celkovou anestezií u zubaře?

Když se řekne celková anestezie, každý si hned vybaví zákrok v nemocnici. Tentokrát je to maličko jiné, nemocniční operační sál vystřídáte za stomatologické pracoviště.

Před zákrokem vás ovšem čeká stejné kolečko vyšetření, jako u jiných zákroků. Musíte absolvovat konzultaci s anesteziologem, vyšetření, kontrolu tlaku a pulsu, lékař si musí poslechnout vaše srdce. Potřeba je i EKG vyšetření a krevní rozbory.

Na zákrok pak přijdete nalačno, zařídit byste si měli i odvoz domů. Bez něj vás po ošetření domů nepustí. Doba anestezie se odvíjí od zákroku, který absolvujete, po celou dobu bude váš stav monitorovat anesteziolog.Víte, že kromě celkové anestezie je možností i analgosedace? Jde o farmakologicky vyvolaný stav, který odbourá strach i úzkost. Nebudete vnímat bolest a buď budete spát, nebo v případě použití rajského plynu budete při vědomí, ale bez strachu budete spolupracovat s lékařem.