Většina z nás ví, že špatné stravovací rozhodnutí nás vytrestají stejně, jako nás odměňuje dobrá výživa. Jíst stravu s vysokým obsahem tuku nás přibližuje riziku kardiovaskulárních onemocnění a strava s nízkým obsahem vápníku nás vystavuje riziku osteoporózy. Přestože jsme si vědomi těchto informací, stejně nemáme v plánu se jich vzdát nezdravého jídla ani v nejbližší budoucnosti. Nicméně většina z nás si neuvědomuje, že to, co do sebe během dne natlačíme, se významně podepisuje na naší náladě. Co jste jedli předchozí den večer, se podepíše na vaší náladě druhý den v dopoledních hodinách. Co jste měli k snídani, bude mít vliv to, jak vám bude za pár hodin.
Neurotransmitery jsou poslové informací v našem mozku. Mohou regulovat naši náladu, mají vliv na naše reakce ve vypjatějších situacích. Jsou závislé na zdravých tucích a komplexních sacharidech, vitaminech, minerálech a bílkovinách. Když se neurotransmitery odkloní do normálu – jejich hladina je vysoká nebo nízká – jsme náladoví, přecitlivělí a máme problém se soustředit. Náš mozek neví, co si se sebou počít, a proto se ocitáme v nevhodných situacích. Zkuste znovu najít svou ztracenou dobrou náladu a přestat být úzkostní.
Nejlepší obranou je útok. Náladu vyvážíte těmi správnými potravinami. Máme pro vás osm tipů na ty, které jsou pro vás snadno dostupné a zároveň chutné.
Nevynechávejte jídlo
První rada zní tak prostě, ale stejně je třeba vám ji neustále vtloukat do hlavy. Nevynechávejte jídlo! Když jste bez jídla příliš dlouhou dobu, máte nižší hladinu cukru v krvi a jste podráždění, nervózní a unavení. Jezte proto tři větší jídla denně, která pro jistotu prokládejte svačinkami.
Mějte v jídle jen málo bílkovin
Protein stabilizuje hladinu krevního cukru, snižuje chuť k jídlu a můžete díky němu sníst menší množství potravin. Když tuto hladinu udržíte stabilní, tedy ani ne vysokou a ani ne nízkou, budete pořád sytí a zároveň plní energie.
Jezte zeleninu s vysokým obsahem vlákniny
Vegetariáni by měli jíst brokolici, kapustu a celer jak často to jen jde. Vláknina taky udržuje vaši hladinu cukru v těle v normálu. Budete tak bezpečně pojištěni proti náhlým výkyvům nálad.
A nevynechejte ani ovoce
Kromě vlákniny, která je nejvíc v takovém ovoci jako jsou jablka nebo hrušky, nás ovoce udržuje ve významně dobré náladě! Budete mít víc energie, doplníte minerální látky a postaráte se o to, abyste žili navždy.
Jezte potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny
Vynikajícími zdroji těch zdravých mastných kyselin je losos, lněné semínko, ořechy a olivový olej. Obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou nezbytné při přenosu nervových impulsů a pro normální funkci mozku. Jejich nedostatek vede k depresi, špatné paměti a tomu, že kvůli svoji protivnosti přijdete i o zbytek přátel.
Pijte více vody
Lidské tělo ze tří třetin tvoří jenom voda. Je pro naše tělo nezbytně nutná a bez ní by nevykonávalo svoje funkce správně. Časté příznaky dehydratace jsou bolest hlavy, únava, změny nálad a problémy se soustředěním. Vypijte alespoň 8 sklenek vody denně. Jestli zapomínáte, nastavte si 8 budíků, které vám v průběhu dne připomenou, že se o vás zase pokouší dehydratace.
Snižte kofein na minimum
Mnoho lidí hasí svoji žízeň kávou a nealko nápoji s vysokým obsahem kofeinu. Pokud to přeháníte na denní bázi, mohou se pak dostavit abstinenční příznaky spojené s podrážděností a netrpělivostí. Snižte svůj příjem alespoň o dva nebo tři šálky kávy denně každý druhý den. Nebo si alespoň berte menší hrnek.
Omezte příjem cukru
Jezte potraviny, které obsahují cukr, ale jenom ten přírodní jako je sacharóza a s vysokým obsahem fruktózy. Sladké jako takové způsobuje nestabilitu v hladině cukru v krvi, zvyšuje riziko vzniku cukrovky a má za následek výkyvy nálad. Zdravé alternativy třeba do čaje? Zkuste med, javorový sirup nebo stévii.
Nevynechejte ale ani cviční a vydatně spěte. Cvičení uvolňuje endorfiny, zlepšuje náladu a vede k pocitům uspokojení. A odpočatý člověk je samozřejmě výkonný člověk se stabilními city, který je schopen postavit se vzestupům i pádům života.