Nic vám pojem dripper neříká? To je škoda, protože jde o opravdu jednoduchou přípravu výborné kávy pocházející z asijských zemí. Prakticky jeho prostřednictvím získáte kávu filtrovanou, která je velice oblíbená pro svoji jemnou a vytříbenou chuť i aroma.

Co je to dripper?

Setkat se můžete také s termíny coffee dripper anebo clever dripper. Celé zařízení na první pohled vypadá jako hrneček s podšálkem. Dripper může být vyroben z plastu, skla anebo porcelánu. Ve všech případech je ale metoda přípravy kávy v dripperu založena na filtraci nápoje přes jednorázový či opakovaně použitelný filtr. Dripper díky podšálku jednoduše postavíte na běžný hrnek anebo skleničku a příprava kávy může začít.

Jednodušší už to být nemůže – příprava kávy v dripperu

Čerstvou zrnkovou kávu umelte na hrubo. Zvolit můžete odrůdu Arabica, Robusta, jejich směs anebo kávu bez kofeinu. S dripperem připravíte filtrovanou kávu z čehokoliv. Jediné co musíte udělat, je usadit dripper na hrnek, vložit do něho filtr, do toho přidat přiměřené množství namleté kávy a zalít horkou ale ne vroucí vodou. Optimální teplota vody se pohybuje mírně nad 90 °C. Káva se začne filtrovat a protékat přitom do spodního šálku. Dolévejte postupně vodu tak, aby byl šálek pod dripperem plný. Celý proces by neměl zabrat více než přibližně 2 minuty.

Proč byste měli dripper vyzkoušet?

Jde o jednu z nejjednodušších metod přípravy kávy vůbec, která navíc nevyžaduje žádné vysoké počáteční investice. Výsledný kávový nápoj je přitom čistý, neobsahuje lógr a je neobyčejně lahodný. Jeho chuť navíc můžete regulovat úrovní namletí použité kávy. Jestliže vám káva z dripperu připadá příliš hořká, namelte ji příště více nahrubo. Je-li naopak bez chuti a aroma, použijte kávu jemněji namletou. S dripperem si svůj oblíbený nápoj připravíte kdekoliv, doma, v práci i na cestách. Díky nízké ceně takto připravované kávy si navíc můžete ke kávě dopřát i něco malého na zub. Co se ke kávě nejlépe hodí?

Jaký dripper zvolit?

Klíčovým parametrem pro jeho výběr bude zřejmě velikost. Drippery lze vybírat podle množství kávy, které můžete najednou připravit. Z menšího driveru připravíte 1 až 2 šálky, velikost 2 vám pak umožní uvařit naráz až 4 hrnky skvělé kávy. Některé drippery se dají sehnat i se speciální konvičkou odpovídající objemu kávy, kterou jsou schopny připravit. V každém případě ale k dripperu nezapomeňte přikoupit filtry. Plně postačí jednorázové určené do elektrických překapávačů.